OnlyGirls
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Un forum pentru fetele :)
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Tendinte tomana/ iarna 2010/2011

In jos 
AutorMesaj
Alexandra
Admin
Alexandra


Mesaje : 78
Data de inscriere : 13/07/2010
Varsta : 27
Localizare : in my world

Tendinte tomana/ iarna  2010/2011 Empty
MesajSubiect: Tendinte tomana/ iarna 2010/2011   Tendinte tomana/ iarna  2010/2011 Icon_minitimeMar Aug 31 2010, 00:01

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Saptamana Modei de la Milano, a starnit fara indoiala controverse in lumea modei datorita faptului ca s-a "suprapus" peste decernarea premiilor Oscar. Suprapus e mult spus, insa dorinta Annei Wintour de a asista in tara natala la decernarea premiilor Academiei Americane de Film a scurtat oarecum evenimentul. Asta nu ne impiedica cu nimic sa admiram tendintele pentru toamna iarna 2010 - 2011 prezentate de marii designeri. Mai jos, o selectie a pieselor favorite.

Prima impresie pe care mi-a lasat-o editia din acest an a Saptamanii Modei de la Milano e ca designerii continua sa androginizeze femeia. Sa fie oare o tendinta in ton cu evolutia "fieasca" a societatii contemporane sau e doar parerea mea subiectiva?

Oricum, trenciul si jacheta in stil militar, tinutele office negre, minimaliste, sacourile de inspiratie masculina, culorile inchise, curelele sunt elemente regasite in foarte multe din colectiile prezentate.


Dolce & Gabbana


Duo-ul Dolce & Gabbana si-a prezentat cu ocazia Milan Fashion Week cea de a 50 a colectie. Pe scena au defilat peste 70 de modele.
Culoarea dominanta a fost negrul, completat de piese gri, bej, galben si rosu. Bulinelele polka si pe alocuri print-urile de leopard s-au remarcat la capitolul imprimeuri.
Foarte interesanta combinatia indrazneata de texturi: tinuta office completata de dantele si materiale specifice lenjeriei de budoir.
Interesanta si abordarea de femeie dandy, imbracata in camasi cu funde ample, ce ma fac sa ma gandesc la epoca victoriana.
Iar la nivel de accesorii nu pot sa nu remarc dresurile la nivelul genunchiului, cizmele imblanite si curelele.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Max Marra


Continua tendinta "military" din sezonul toamna - iarna 2009 2010. Colectia abunda de trenciuri si jachete militare, ce par inspirate din uniformele rusesti.
Un element foarte in voga in urma cu cativa ani, cureaua lata, e readusa in prim plan de Max Marra.
Pantalonii cazacioc si cizmele la nivelul genunchilor sunt pentru mine o abordare surprinzatoare, in conditiile in care eu tot visez la prelungirea cizmelor peste genunchi si in tendintele sezonului toamna iarna 2010 - 2011.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Salvatore Ferragamo


Poate am optat inconstient pentru colectiile mai androgine - si asta trebuie cu siguranta psihanalizat - dar si Salvatore Ferragamo aduce o nota subtila de masculinitate: curelele late si sacoul supradimensionat, varianta reinventata a boyfriend jeans?!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Bottega Veneta


Este una din casele de moda preferate, pentru ca mi-a lasat intotdeauna impresia de lux si extravaganta purtabila. Colectia toamna 2010 nu se numara insa printre preferatele mele. Totusi sunt cateva piese care merita remarcate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Gucci

Colectia Gucci este o imbinare de minimalism si elemente sofisticate din dantela, pene si paiete.
Liniile sunt simple, simetrice, combinatii clasice de deux piece, deci tinute ce pot fi foarte usor purtate la birou. A fost prima ideea cu care am asociat imaginile din colectia Gucci toamna 2010.
Cizmele peste genunchi din piele intoarsa raman in trend si in sezonul rece 2010 - 2011.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
https://onlygirls.forumgratuit.ro
 
Tendinte tomana/ iarna 2010/2011
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Stiluri vestimentare in tendinte
» Look-ul verii 2010
» Culoarea verii 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OnlyGirls :: Forum :: Fashion-
Mergi direct la: